Ubah "funtsia" - bahasa Finlandia konjugasi

Conjugation of have (Export PDF)

bahasa-finlandia"funtsia" konjugasi

Infinitiivi
bahasa-finlandia
  • funtsia
Preesens
bahasa-finlandia
  • funtsin
II-Partisiippi
bahasa-finlandia
  • funtsinut

Indikatiivi

Preesens

minä
funtsin
sinä
funtsit
hän/se
funtsii
me
funtsimme
te
funtsitte
he
funtsivat
passiivi
funtsitaan

Preesens, negatiivinen

minä
en funtsi
sinä
et funtsi
hän/se
ei funtsi
me
emme funtsi
te
ette funtsi
he
eivät funtsi
passiivi
ei funtsita

Imperfekti

minä
funtsin
sinä
funtsit
hän/se
funtsi
me
funtsimme
te
funtsitte
he
funtsivat
passiivi
funtsittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en funtsinut
sinä
et funtsinut
hän/se
ei funtsinut
me
emme funtsineet
te
ette funtsineet
he
eivät funtsineet
passiivi
ei funtsittu

Perfekti

minä
olen funtsinut
sinä
olet funtsinut
hän/se
on funtsinut
me
olemme funtsineet
te
olette funtsineet
he
ovat funtsineet
passiivi
on funtsittu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole funtsinut
sinä
et ole funtsinut
hän/se
ei ole funtsinut
me
emme ole funtsineet
te
ette ole funtsineet
he
eivät ole funtsineet
passiivi
ei ole funtsittu

Pluskvamperfekti

minä
olin funtsinut
sinä
olit funtsinut
hän/se
oli funtsinut
me
olimme funtsineet
te
olitte funtsineet
he
olivat funtsineet
passiivi
oli funtsittu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut funtsinut
sinä
et ollut funtsinut
hän/se
ei ollut funtsinut
me
emme olleet funtsineet
te
ette olleet funtsineet
he
eivät olleet funtsineet
passiivi
ei ollut funtsittu

Find out the most frequently used verbs in bahasa Finlandia.